POPIS TRASY

Popis trasy Lysohorský UltraTrail 2019 -  67km + 4100m

 

Už se těšíte na závod a chcete se na něj řádně připravit?

 

Tak pojďme na to.

Z areálu Ski Malenovice se na úvod dáte po medvidkove stezce až přiběhnete na křížení s lesní zpevněnou cestou, kde odbočíte vlevo.
Cesta vás už povede po 500 m na žlutou turistickou značku vedoucí na rozcestí Lukšinec, kde se napojíte na červenou turistickou značku vedoucí na vrchol Lysé hory.

 

    Máte za sebou první vrchol a v nohách nastoupaných přibližně 900 metrů.  Z vrcholu sbíháte krátce po příjezdové cestě mezi turistickými chatami a dále po JV sjezdovce.  Na konci sjezdovky se napojíte na červenou turistickou značku vedoucí až na rozcestí  Ježany. Zde se střetává několik cest. Vy se vydáte hned za rozcestníkem, který budete mít po pravé ruce, vpravo na zelenou značku vedoucí do lesa. Lesním trailem po cca 600 m se kousek (cca 50 m ) proběhnete po zpevněné cestě a odbočíte znovu z cesty na levou stranu nad cestou dále po zelené značce.  Moc se v téhle části Beskyd nechodí, a tak to může být zarostlé. Zelená značka vás zvlněným terénem a krátkým stoupáním dovede na rozcestí Smrkovina, kde se dáte po široké cestě vlevo po žluté značce až na rozcestí Bílý kříž. Odtud ostře doleva po modré značce lehkým seběhem zpět na rozcestí Ježany.  Z Ježan stejnou cestou, kterou jste běželi poprvé z LH, ale tentokrát nahoru. Držíte se červené značky až pod JV sjezdovku a po vychozeném chodníku kolem vleku podruhé na vrchol LH.

 

    Uf, tak zhruba polovinu trasy máte za sebou a jde se na druhý dlouhý seběh. Z vrcholu LH se vydáte tentokrát na sever po “chodníku” (nejblbější chodník ze skládaných kamenů na světě) bývalé severní sjezdovky žlutě značenou turistickou trasou. Dodržujte prosím tento chodník, i když určitě zaznamenáte mnohé zkratky. Šetřete hardware (nohy), napálit to můžete pod sjezdovkou. Po cca 100 metrech od sjezdovky je první rozcestník Malchor, ale vy dále pokračujete po žluté až do obce Krásná. Jakmile seběhnete na asfaltovou cestu, odbočíte za malým mostkem ostře vlevo. Pokud proběhnete přes velký most až k hlavní cestě, tak jste to přeběhli a musíte se vrátit zpět na menší silničku a pokračovat po ní mírně do kopce.

Minete po pravé ruce čtyři chaty, nad kterými se dáte ostře doprava. Cesta se změní v takovou provizorní panelovku a povede vás do kopce. Panelovky se držíte dále. Míjíte lesní cestu směřující vlevo do kopce, ale vy se držíte stále rovně po panelovce, která se vzápětí změní na horší asfalt. Cesta se mírně svažuje a probíháte kolem dalších chat. Tento úsek má asi 2 km. Jakmile se začne cesta stáčet doleva,  doběhnete na rozcestí, kde se vydáte z kopce šikmo vpravo. Narazíte na širší cestu se zelenou turistickou značkou směřující vlevo do kopce.  Držte se stále zelené začky, i když budete protínat mnoho lesních cest. Po zelené dorazíte na prostorné rozcestí Kyčera-sedlo, kde zelená značka přechází v červenou směrem do kopce přes Muroňku na vrcholek Kykulky. Seběhnete z Kykulky k rozcestí u Ivančeny a dále pokračujete mírně do kopce po modré značce až na již známé rozcestí pod Malchorem.  Po 150 m modrou značku opouštíte, abyste vystoupali po žlutě značené severní sjezdovce potřetí na vrchol LH.

 

    Z Lysé hory se znovu vydáte na začátek JV sjezdovky, ale hned po prvních 80 m, kdy narazíte na silnici, se po ní vydáte doprava. Po silnici běžíte do první zatáčky, kde silnici opustíte a vydáte se mírně doprava na žlutou značku. Čeká vás technický seběh nejdříve úzkým chodníkem, který se po pár kilometrech rozšiřuje. Mírně svažujícím traverzem se dostanete do prudší části, kde  prosím dodržujte značku, i když uvidíte i kratší stopu. Doběhnete do sedla pod Čuplem a dále se držíte po žluté značce v mírném stoupání. Po zhruba 1,5 km žlutá značka odskakuje doleva do lesa. Je to trochu schované, tak ať to nepřeběhnete. Po prudším seběhu narazíte na traverz po vrstevnici, který vás dovede na širší pěšinu, kde opouštíte žlutou značku a vydáváte se ostře doprava svažujícím se chodníkem. Po téměř dvou kilometrech doběhnete na asfaltovou silnici, po které se vydáte směrem dolů. Na větší silnici se dáte doprava a o kousek dál za mostkem znovu doprava na modrou značku. Silnice vás vede mezi chatami do údolí Mazák. Držte se stále modré značky až na rozcestí Butořanka. Tady se napojíte na červenou značku směřující doprava nahoru. Je to taková Lysohorská D1, po které proudí mnoho lidí z Ostravice na LH. Vás tam taky dovede stále červeně značená cesta, jejíž část za rozcestím Lukšinec jste běželi hned v úvodu závodu.


    Jste dnes počtvrté na Lysé hoře a máte před sebou už jen seběh do cíle. Seběh je okořeněný krátkým stoupáním na Kykulku, ale popořadě. Z LH se vydáte opět na severní sjezdovku po tom neoblíbeném chodníku, ale na rozcestí pod Malchorem se vydáte doleva na modrou značku. Pod mohylou Ivančena opouštíte modrou a vystoupáte po červené na Kykulku. Z vrcholu Kykulky seběhnete po zelené značce na rozcestí Tanečnice. Zde se zelená značka stáčí prudce doleva k rozcestí Hradová.  Zde se zelená značka opět prudce stáčí, tentokrát doprava. Po půl kilometru se zelená značka stáčí doleva. Jakmile přeběhnete koryto potoka, bude dále zelená značka směřovat k hotelu Bezruč. Vy ale dál pokračujete lesní cestou z kopce, až na první křižovatce odbočíte doleva. Tato cesta vás dovede k asfaltové silnici, kterou jen protnete a za mostkem mírně do kopce doběhnete ke Korýtku po zelené značce. U Korýtka (je tam dobrá pitná voda) se dáte vlevo a po sto metrech vpravo na kamenitou cestu, která vás dovede až nad sjezdovku. Teď už vás čeká jen “grande finále” v podobě prudkého seběhu sjezdovkou do cíle.

 

Mapa trasy: 

  • Šedý Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Šedá místa Icon Google